Plan B (ráno-po pilulka): účinnost a vedlejší účinky

Plan B One-Step je typ nouzové antikoncepce. To je antikoncepce, která může zabránit otěhotnění po nechráněném pohlavním styku. Lidé někdy nazývají to “Ráno po pilulku.” Ale vy nemusíte čekat až do rána po sexu vzít. Ve skutečnosti, Plan B je účinnější, čím dříve si to vzít. Jedná se o režim jednou dávkou: užívat jednu pilulku. Pilulka obsahuje 1,5 mg levonorgestrelu, který se používá v nižších dávkách v mnoha antikoncepce.

V závislosti na tom, kde jste ve svém cyklu, Plan B One-Step může pracovat v jednom z těchto způsobů

Je také možné, že tento typ nouzové antikoncepce brání implantaci oplodněného vajíčka v děloze tím, že mění jeho obložení.

Plan B One-Step není totéž jako RU-486, což je potrat pilulku. To nezpůsobuje potrat nebo potrat. Jinými slovy, se nezastaví vývoj plodu jednou oplodněného vajíčka implantáty v děloze. Takže to nebude fungovat, pokud jste již těhotná, když jste si ji.

Pokud ji vzít během 72 hodin poté, co jste měli nechráněný sex, Plan B One-Step může snížit riziko otěhotnění až o 89%. Pokud budete mít plán B One-Step během 24 hodin, je to asi 95% efektivní.

Ale měli byste vědět, že Plan B One-Step není tak účinný jako pravidelné antikoncepce. Takže neberte to jako hlavní formu antikoncepce. A to není vás chrání před pohlavně přenosnými chorobami. Ber to jako zálohu – nikoliv pro rutinní použití. To je důvod, proč se to jmenuje Plan B.

Plan B One-Step je možné zakoupit přes pult v lékárnách bez lékařského předpisu, nebo doklad o věku. Vzhledem k tomu, že je nejefektivnější, pokud jsou užívány co nejdříve (do 72 hodin po sexu), zvažte připravenou zásobu ve vaší lékárničce.