fyzické a emocionální změny, když se blíží smrt

Stejně jako vaše tělo fyzicky připravuje na smrt, musíte připravit psychicky a mentálně také.

Ve dnech před smrtí, můžete vstoupit do fáze unikátní vědomé vnímání a komunikace, které lze vykládat jako zmatení vašich pečovateli a blízkými. Můžete mluvit o nutnosti jít někam, o “návrat domů” nebo “jít pryč.” Smysl tohoto sdělení není známa, ale někteří lidé cítí, že toto talk vám pomůže připravit na blížící se smrti.

Události v nedávné minulosti může být propojené s paměťmi z vaší dávné minulosti. Možná si vzpomenete na události z let dávno minulých v živých detailech, ale ne si vzpomenout, co se stalo dokonce o hodinu dříve.

Můžete trávit čas přemýšlet o lidech, kteří již zemřeli. Můžete mluvit o vidění či slyšení jiní, kteří zemřeli před vámi. Své blízké nebo ošetřovatelé mohou slyšet konverzuje s mrtvým přítele nebo příbuzného.

Pokud jste se starají o umírající milovanou osobou, může se stát strach nebo rozrušení této jedinečné komunikace. Můžete mít pocit, budete muset pomoci přeorientovat svou drahou polovičku k realitě. Ale popírá tuto zkušenost může být často zneklidňující a frustrující do svého milovaného člověka. Pokud Vás tato komunikace trápí, mluví se svou drahou polovičku své lékaře nebo hospicové pracovník vám může pomoci lépe pochopit, co se děje.

Umírající milenec může stát v deliriu, který také může být děsivý zážitek pro všechny zúčastněné. Delirium se vyskytuje v mnoha z těch, kteří jsou blízko konce života. To může mít jedinou příčinu, nebo to mohou být výsledkem kombinace několika faktorů, jako jsou léky nebo změny v metabolismu organismu.

Symptomy deliria patří agitace, halucinace a vědomí, které přichází a odchází. Tyto příznaky mohou být obvykle řízena s léky.

Pravděpodobně budete jíst a pít méně jako smrt se blíží. To může souviset s vaší celkovou slabostí a zpomalení metabolismu.

Vzhledem k tomu, strava má významné sociální významy, může být obtížné pro vaše rodina a přátelé svědčit svou neschopnost k jídlu. Ale změny v váš metabolismus znamená, že nepotřebujete stejné množství potravy a tekutin, které jste potřebovali předtím.

Můžete být nabízeny malé doušky tekutiny nebo malých soustech jídla tak dlouho, jak si jsou vědomi a je schopen polykat. V případě, polykání je obtížné nebo nemožné, žízeň může být zabráněno otíráním ústa vlhkým žínku nebo speciální orální tampónu (zakoupeného v lékárně), namočený v malém množství vody.

Jak se blíží smrt, můžete přepínat mezi obdobími zrychleným dýcháním a období bez dýchání. Není neobvyklé, aby přestal dýchat přes minutu, pak se nadechl. K tomu může dojít v průběhu posledních několika hodin nebo dokonce několika posledních dnů svého života.

Jak se blíží smrt, dýchání se může vlhký a přetížené. Toto bylo nazýváno “smrtelné chroptění.” Změny dýchací běžně vyvinout, když jste slabí a normální sekret v dýchacích cestách a plicích se stanou v pasti.

Ačkoli hlučné dýchání může být alarmující svými blízkými, pravděpodobně nebude mít bolest nebo být vědomi přetížení. Vzhledem k tomu, tekutina je hluboko v plicích, odsávání nebude ji odstranit. Lékař může předepsat ústní kapky (atropin) nebo patch (skopolamin) snížit dopravní zácpy.

Své blízké nebo ošetřovatelé mohou obrátit na bok, aby pomohla sekret vypustit z úst. Také vaši pečovatelé mohou odstranit sekret často z úst vlhkým žínku nebo speciální ústech tampónem (k dispozici od hospice nebo zakoupené v lékárnách).

Lékař může předepsat léčbu kyslíkem nebo lék, který pomůže zmírnit vaše dušnost. Kyslíková terapie může pomoci stát se více pohodlné, ale nebude prodlužovat svůj život. Narkotický lék může také usnadňují dýchání a pomůže vám cítit v klidu.

Jako smrt blíží se část mozku odpovědné za regulaci tělesné teploty se nezdaří. Můžete narazit na vysokou teplotu jeden okamžik, nebo se cítí velmi chladné. Horních a dolních končetinách mohou být velmi chladné na dotek, a dokonce se objeví bledý a skvrnami. Tato změna barvy kůže se nazývá mramorování a je velmi časté v hodinách nebo dnech před smrtí.

Vaše pečovatelé mohou pomoci kontrolovat Váš horečku použitím mokré vlažné hadříky na kůži (houbu koupele), nebo tím, že nepředepsání léky jako

Mnohé z těchto léků jsou k dispozici jako rektální čípek, pokud nejste schopni spolknout.

Jak se blíží smrt, můžete spát a může být obtížnější vzbudit. Doby bdění bývají kratší.

Jako smrt blíží, bude vaše pečovatelé všimnout, že nereagují vůbec, že ​​jste se zdají být v hlubokém spánku. Tento stav je znám jako komatu. Když jste v kómatu, budete upoutána na lůžko, a budou podniknuty veškeré fyzické potřeby (například koupání, soustružení, a střev a péči močového měchýře), péči o někým jiným.

Obecně slabinou je také velmi časté, jak se budete blížit smrt. Není neobvyklé, aby potřebovat další pomoc chůzi, koupání, a použitím toalety. Nakonec, možná budete potřebovat pomoc převrácení v posteli.

Zdravotnické zařízení, jako jsou invalidní vozík, chodítko, a nemocničním lůžku může být v této době velmi užitečné. Toto zařízení si lze pronajmout od lékařské dodavatelské společnosti či poskytnutá hospicové program.

Ledviny často postupně přestanou produkovat moč jako smrt se blíží. V důsledku toho bude vaše moč stane tmavě hnědá nebo tmavě červené. Také množství moči v ledvinách se snižuje.

Jak se vaše chuť k jídlu snižuje, vaše vyprazdňování může také změnit. Stolice, nebo výkaly, může být těžké a obtížně sjízdné (zácpa), jak je vaše tekutin snižuje příjem a stanete slabší.

Lékař nebo hospice pracovník by měl být informován, pokud nemáte stolici alespoň jednou za 3 dny, nebo vaše pohyby střev jsou nepohodlné. Léky ke zmírnění výkaly (změkčení stolice) nebo k urychlení průchod stolice ze střev (laxativa), lze doporučit, aby se zabránilo zácpě. Pokud nejste schopni projít stolice, může být klystýr by měly pomoci očistit střeva.

Jak jste se stal slabší, to není neobvyklé, že ztratí dobrovolnou kontrolu nad svým močovým měchýřem a střev. Močového katetru může být umístěn do močového měchýře jako prostředek k neustále vypouštění moči. Také na jedno použití podložky a spodní prádlo může být napájen hospicové programu, nebo koupit v lékárně.

Vizuální změny jsou poměrně časté, jak si blízké smrti. Můžete si všimnout, že nemůžete vidět dobře.

Můžete slyšet zvuky nebo vidět věci, které nikdo jiný zkušenosti (halucinace). Zrakové halucinace jsou velmi časté, jak se blíží smrt.

Pokud jste se starají o umírajícího člověka, který zažívá halucinace, jemný uklidnění je často užitečné. Uznat to, co člověk prožívá. Popírat, že halucinace se vyskytují může být často zneklidňující a frustrující umírajícího. Mluvit s osobou, i když on nebo ona je v komatu. Je všeobecně známo, že umírající lidé mohou slyšet, i když v hlubokém komatu. Lidé, kteří získané z komatu často popisují být schopný slyšet v době, kdy byly v kómatu.

Anne C. Poinier, MD – Vnitřní Medicin; Shelly R. Garone, MD, FACP – Paliativní medicína

12.03.2014