stenóza renální tepny: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Stenóza renální arterie je zúžení tepen, které nesou krev do jedné nebo obou ledvin. Nejčastěji vidět u starších lidí s aterosklerózou (kornatění tepen), stenóza renální tepny může zhoršit v průběhu času a často vede k hypertenzi (vysoký krevní tlak) a poškození ledvin. Tělo cítí méně krve dosahující ledviny a zkresluje, že jakožto orgán s nízkým krevním tlakem. To signalizuje uvolňování hormonů z ledvin, které vedou ke zvýšení krevního tlaku. V průběhu doby, stenóza ledvinové arterie může vést k selhání ledvin.

Více než 90% času, stenóza renální tepny je způsobeno aterosklerózou, což je proces, v němž deska tvořena tuky, cholesterol a další materiály, vytváří na stěnách krevních cév, včetně takových, které vedou do ledvin.

Více zřídka, stenóza ledvinové arterie může být způsobeno stavem nazývaným fibromuskulární dyplasia, ve kterém jsou buňky ve stěnách tepen podstoupit abnormální růst. Více obyčejně viděn u žen a mladých lidí, fibromuskulární dyplasia je potenciálně vyléčitelné.

stenóza renální tepny je často nalezený náhodou u pacientů, kteří podstupují zkoušky z jiného důvodu. Mezi rizikové faktory patří

Stenóza renální arterie obvykle nezpůsobí žádné specifické příznaky. Někdy prvním příznakem stenózy renální tepny je vysoký krevní tlak, který je velmi obtížné kontrolovat, spolu s zhoršení již dříve dobře řízeným vysokým krevním tlakem nebo zvýšeným krevním tlakem, která postihuje i jiné orgány v těle.

Pokud má lékař podezření, že máte stenózu renální tepny, on nebo ona může nařídit testy, které buď potvrdí podezření, nebo to vyloučit. Tyto zahrnují