presbyopie – přehled témat

Presbyopie je normální zhoršení vidění s věkem, a to zejména v blízkosti zraku. Když se blížíte středního věku, čočky ve vašich očích začíná houstnout a ztrácejí svou pružnost. Schopnost čočky ohýbat umožňuje naše oči zaostřit na předměty v různých vzdálenostech (ubytování). Ztráta této schopnosti znamená, že vize zhorší a objekty nelze zaostřit. To obvykle patrný nějaký čas kolem věku 40 let, když si uvědomíte, že máte držet knihu nebo noviny dále od obličeje na něj zaostří.

Presbyopie je přirozenou součástí stárnutí. Jak stárnete, čočky ve vašich očích zhoustnout. Ztrácejí svou elasticitu a svaly obklopující čočky oslabovat. Obě tyto změny snížit schopnost soustředit se, obzvláště na blízké objekty. Změny probíhají postupně, i když by se mohlo zdát, že tato ztráta ubytování dochází rychle.

Hlavním příznakem presbyopie je rozmazané vidění, zvláště když děláte práci zblízka, nebo se snaží zaměřit na blízko předmětů. To je horší v tlumeném světle, nebo když jste unaveni. Presbyopie může také způsobit bolesti hlavy nebo únavu očí.

Presbyopie lze obvykle diagnostikován s obecnou oční vyšetření. Lékař bude pravděpodobně testovat zrakové ostrosti (ostrosti vidění), vaši refrakční sílu (schopnost vašich očí ke změně zaměření od nejbližších ke vzdálenějším), stav svalů v oku, a stav vaší sítnice. On nebo ona bude pravděpodobně také provádět měření na brýle nebo kontaktní čočky v době zkoušky.