radiační léčba rakoviny

Radiační terapie používá vysoce energetické paprsky, jako je rentgenové záření, zničit rakovinné buňky a zmenšit nádory v různých částech těla. To se používá k léčbě mnoha typů rakoviny.

Vedlejší účinky radiační terapie jsou problém. Obvykle vedlejší účinky jsou dočasné. Ale některé nežádoucí účinky mohou být trvalé. Výzkumníci dál hledat nejnižší dávce záření, které účinně zabíjí rakovinné buňky. A s novou technologií, lidé dostat radioterapií mají méně problémů než v minulosti.

Radiační terapie mohou být uvedeny v těchto ohledech

Radiační terapie mohou být podávány před operací ke zmenšení nádoru, jako je například rakovina močového měchýře. Nebo to může být podána během chirurgického zákroku, nebo když jste získali chemoterapii. Nebo to může být po jiné léčbě, například po operaci rakoviny prsu.

Radiační terapie mohou být podávány, pokud osoba s rakovinou není dost dobře pro další zpracování, jako je chirurgie. Radiační léčba je také používán v paliativní péči o pokročilým nebo metastazujícím karcinomem. Například to může zmírnit bolest smrštěním nádorů v kostech.

Stereotaktické radioterapie těleso (SBRT). Tato terapie velmi přesně cílí nádor kdekoliv v těle, zatímco minimalizuje poškození normální tkáně kolem nádoru. Může být použit pro malé a středně velké nádory. Samostatně nebo několik ošetření jsou všechny, které mohou být potřebné.

Zevní radiační terapie (EBRT). Záření pochází ze zařízení mimo tělo a je zaměřena na určitou část těla. Obvykle je podávána v několika dávkách v průběhu několika týdnů. Dvě nejčastější formy externího záření Ar; Konformní radioterapie (3D-CRT): 3D-CRT používá trojrozměrný systém plánování cílit silnou dávku záření na místo, kde rakovinné buňky jsou v těle. To pomáhá chránit zdravé tkáně; Intenzita modulované radioterapie (IMRT): IMRT používá novější technologii 3D-CRT zamířit na rakovinu.

Protonová terapie. Tento druh radiační terapie se používá zejména v klinických studiích. Protonová terapie používá typ energie (protonů) odlišné od rentgenů. To umožňuje větší množství specificky namířené záření, které může poskytnout větší ochranu okolních zdravých tkání. Někdy protonové terapie v kombinaci s X-ray terapie.

Cílená léčba ozařováním. Tato terapie využívá monoklonálních protilátek dodávat záření přímo do nádorových buněk. Tato léčba se používá s nehodgkinským lymfomem.

Obnova závisí na místě nádoru, fázi a stupeň rakoviny, a množství zdravé tkáně, která je ovlivněna v průběhu léčby. Poškození normálních buněk v průběhu terapie záření může způsobit nežádoucí účinky.

Použijte vlažnou vodu pro sprchy či koupele rychlé. Osušte měkkým ručníkem, pozor, aby se setřít inkoust značky, které jsou použity pro záření; Vyhnout se uvedení topné podložky nebo studené zábaly nebo cokoliv, co je teplé nebo studené k tomuto kůží; Nosit měkké bavlněné oblečení, které jsou volně na svém těle; Zkuste použít gel nebo krém, který obsahuje aloe vera. To může pomoci chránit pokožku, která se dostane vystaveny záření. Jedním z návrhů je použít aloe vera krém dvakrát denně v průběhu léčby a za další 2 týdny po ošetření jsou hotové; Chránit pokožku před sluncem, které pobývají na slunce a na sobě klobouk s širokou krempou, s dlouhými rukávy košile a dlouhé kalhoty, když jste venku. Promluvte si se svým lékařem o sobě opalovací krém.

kožní změny jsou společné s radiační terapii. Kůže v oblasti vašeho těla, které je čím dál záření může zčervená a něžný, svědění, slupkou, nebo puchýře. Ke konci léčby, kůže může být vlhká a “uplakaný.” Tyto účinky jsou dočasné a plocha se postupně léčit, pokud je léčba ukončena. Můžete si všimnout mírné změny v barvě kůže.

Dobrá péče o pleť je během radiační terapii důležité. A vy byste měli poradit se svým lékařem před použitím jakéhokoli deodoranty, pleťové vody nebo krémy na ošetřované oblasti. K péči o vaši pokožku

Únava je častým nežádoucím účinkem radiační terapii. Je to pocit únavy, která se nezdá jít pryč, i při odpočinku nebo spánku. Někteří lidé mohou mít pouze mírnou únavu. Pro ostatní, únava může být větší problém. To může trvat od 6 týdnů do jednoho roku po posledním radiační léčby.

Zůstat aktivní může zvednout náladu a pomůže vám cítit se lépe. To může také pomoci snížit problémy s anémií během léčby. Je to v pořádku, aby byl aktivní v blocích po 10 a více minut po celý den. Chůze s kamarádem může pomoci udržet rutinu.

Buď trpělivý. To může nějakou dobu trvat, aby plně zotavit. Vyvažování zbytek s aktivitou je důležité. Snažit se přizpůsobit své aktivity na vaše energetické hladiny.

Únava; Nevolnost se zvracením nebo bez něj; kožní změny, jako je například rudnout a odlupování, peeling, nebo smršťování (radiační dermatitidy); Problémy, které jsou specifické pro oblast léčen. Jedním z příkladů je ztráta vlasů radiací do hlavy nebo krku. Dalším příkladem je, močové problémy, pokud dolní část břicha je vyzařováno.

Radiační do krku nebo hrudníku může dráždit sliznice krku a jícnu. To může být těžké spolknout, a můžete mít pocit, jako bys měl knedlík v krku nebo pocit pálení v krku nebo hrudníku. Můžete si také vytvořit kašel.

Mající jak ozařování a chemoterapie může dělat to horší. Tak lze kouření nebo pití alkoholu v době, kdy jste získali radiační terapii. Tyto příznaky obvykle odezní během jednoho měsíce po ukončení léčby zářením je dokončena.

Radiační léčba se používá k ničení nádorových buněk a zmenšovat nádory.

Záření je jedním z hlavních procedur používaných k zabíjení nádorových buněk. Ale to není vždy vyléčit rakovinu. Výzkumníci pokračovat ve studiu bezpečnější a efektivnější způsoby, jak využít radiační terapie k léčbě rakoviny.

Radiační terapie může zmenšit nádor, vám úlevu od příznaků spojených s nádorem, případně léčit rakovinu. Ale to má rizika závažných nežádoucích účinků. Váš lékař vám doporučí léčbu ozařováním, pokud on nebo ona si myslí, že přínos může mít z této léčby je větší než riziko.

Rizika radiační terapie během a ihned po ošetření zahrnují

Většina z těchto problémů zmizí brzy poté, co skončí léčba. Ale někdy vedlejší účinky jsou trvalé, jako je například, když jsou slinné žlázy poškození.

A někdy nežádoucí účinky mohou být odhaleny měsíce nebo roky po radioterapii. Ty mohou zahrnovat

Pro více informací o nežádoucích účinků radiační terapie a způsoby, jak se s nimi vyrovnat, číst “radiační terapie a vy: podpora lidí s rakovinou” z National Cancer Institute. Můžete je najít brožuru on-line na www.cancer.gov/cancertopics/radiation-therapy-and-you.

Vyplňte formulář s informacemi o zvláštní zacházení (PDF) (Co je PDF dokument?), Které vám pomohou pochopit tuto léčbu.

Sarah Marshall, MD – Rodinný Medicin; Ross Berkowitz, MD – porodnictví a gynekologie

14.listopadu 2014

kožní změny (od externích léčby zářením); Poškození střev, které způsobuje průjem a krvácení nebo obstrukce; Chronická močového měchýře či konečníku podráždění; Vaginální zjizvení (vaginální fibróza); Ztráta paměti; Neplodnost (ne být schopný otěhotnět nebo otcem dítěte); Poškození plic nebo srdce; Ve vzácných případech, druhá rakoviny způsobené ozářením.