plicní embolie – přehled témat

Plicní embolie je náhlé zablokování hlavní krevní cévy (tepny) v plicích, obvykle krevní sraženinou. Ve většině případů, koagula jsou malé a nejsou smrtící, ale může dojít k poškození plic. Ale v případě, že sraženina je velký a zastaví se průtok krve do plic, může být smrtelná. Rychlé ošetření může zachránit život nebo snížení rizika budoucích problémů.

Nejčastějšími příznaky jsou

Plicní embolie může také způsobit obecnější příznaky. Například můžete mít pocit úzkosti nebo na hraně, pot hodně, pocit slabosti nebo mdloby, nebo máte rychlou srdeční frekvenci nebo bušení srdce.

Máte-li příznaky, jako jsou tyto, je třeba navštívit lékaře ihned, zejména pokud jsou náhlé a závažné.

Ve většině případů, plicní embolie je způsobena krevní sraženiny v noze, která vybuchne a cestuje do plic. Krevní sraženina v žíle těsně při pokožce není pravděpodobné, že způsobí problémy. Ale mít krevních sraženin v hlubokých žilách (hluboká žilní trombóza) může vést k plicní embolii. Více než 300.000 lidí každý rok mají hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie. 1

Jiné věci mohou blokovat tepnu, jako jsou nádory, vzduchové bubliny, plodové vody nebo tuku, který se uvolňuje do krevního řečiště, když kost je zlomená. Ale tyto jsou vzácné.

Náhlá dušnost; Ostrá bolest na hrudi, která je horší, když kašlete nebo zhluboka se nadechnout; Kašel, která přináší až růžové, pěnivý hlen.

Cokoliv, co zvyšuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin zvyšuje riziko plicní embolie. Někteří lidé se rodí s krví, která sraženin příliš rychle. Další věci, které mohou zvyšovat riziko zahrnují

Ty jsou také vyšší riziko krevních sraženin, pokud jste starší dospělé (zvláště starší než 70 let), nebo extrémně nadváhou (obezitou).

Být neaktivní po dlouhou dobu. Tato situace může nastat, když budete muset zůstat v posteli po operaci nebo vážné nemoci, nebo když sedíte na dlouhou dobu při letu nebo výlet autem; Nedávný chirurgický zákrok, který zahrnoval nohy, boky, břicho nebo mozku; Některé nemoci, jako je rakovina, srdeční selhání, mrtvice, nebo závažné infekce; Těhotenství a porod (zvláště pokud jste měl císařský řez); Užívání antikoncepční pilulky nebo hormonální terapie; Kouření.