karcinom pankreatu – přehled témat

Rakovina slinivky se stane, když buňky, které nejsou normálně rostou a začnou tvořit nádory slinivky břišní, malé varhany umístěné hluboko do břicha, za žaludkem.

Existují dva hlavní typy nádorů pankreatu: exokrinní a endokrinní. Typ nádoru závisí na tom, které jsou zapojeny typ buněk. Exocrine (řekněme “EX-oh-krin”) buňky tvoří trávicí šťávy. Endokrinní (řekněme “EN-Doh-krin”) buňky tvoří inzulín. Většina lidí s rakovinou slinivky břišní mají exokrinní nádory, které rostou rychleji než endokrinních nádorů.

Procedury jsou úspěšnější, když je rakovina nalezen brzy. Ale ve většině případů rakoviny slinivky se již rozšířil v době, kdy je nalezena. Přesto, léčba může pomoci cítit se lépe, a to pomáhá někteří lidé žijí déle.

Odborníci nevědí, co způsobuje rakovinu slinivky břišní. Ale vědí, že změny v DNA v těle hraje roli v mnoha druhů rakoviny.

Rakovina slinivky zřídka způsobuje příznaky, dokud se rozšířil. Poté, symptomy mohou zahrnovat bolest v horní části břicha nebo zad, hubnutí, extrémní únava a žloutenka.

Existují ještě nějaké testy, které fungují dobře pro zjištění rakoviny pankreatu v jeho raných etapách.

Pokud má lékař podezření rakovinu pankreatu, může mít jeden nebo více zobrazovacích testů-testy, které produkují fotky slinivky a přilehlých oblastech, jako je například CT nebo MRI.

Můžete mít také biopsii. To znamená, že odebrání vzorku tkáně z pankreatu a kontrola pod mikroskopem.

Riziko vzniku rakoviny slinivky břišní je vyšší, pokud vás

Chirurgie, chemoterapie a záření, jsou hlavními léčby rakoviny slinivky břišní. I když léčba není obvykle léčit rakovinu, může vám pomoci cítit se lépe a žít déle.

Kouř; Máte cukrovku; Mají chronická pankreatitida; Má rodinnou anamnézu rakoviny slinivky; Mají vzácnou vrozenou podmínky, jako dědičné pankreatitida nebo Lynch syndrom.