pankreatitida testy a výsledky: laboratorní testy a zobrazovací testy

Pokud váš lékař domnívá, máte zánět slinivky břišní, on nebo ona bude klást otázky o své zdravotní historii a provést fyzikální vyšetření spolu s laboratorními a zobrazovacích vyšetření.

Jiné krevní testy může být provedeno, například

Zobrazovací testy, které lze provést zahrnovat

Pokud váš lékař není jistý, zda je váš pankreatické tkáně je infikován, on nebo ona může používat jehlu, aby provedli nějakou tekutinu z zanícené oblasti. Tekutina je pak testována na organismy, které mohou způsobit infekci.

Sérové ​​amylázy. Zvýšení amylázy v krvi se obvykle uvádí, zánět slinivky břišní; Sérové ​​lipázy. Náhlé (akutní) pankreatitida téměř vždy zvyšuje hladinu lipázy v krvi.

V silné, chronické pankreatitidy, analýza stolice může být provedeno hledat tuku ve stolici, což je známkou toho, že nemusí být dostatek výživy. To se stane, když slinivka již produkuje enzymy potřebné k trávení tuků.

Kompletní krevní obraz (CBC). Celkový počet bílých krvinek stoupá během útoku pankreatitidy, někdy i dramaticky; jaterní testy. Zvýšení jaterních enzymů, zejména alaninaminotransferázy a alkalické fosfatázy, může být příznakem náhlé pankreatitida způsobená žlučovými kameny; Bilirubin. Hladina bilirubinu v krvi se může zvýšit v případě, že společný žlučovod blokován.

CT s kontrastním barvivem. CT vyšetření může pomoci vyloučit jiné příčiny bolesti břicha, zjistit, zda tkáň umírá (nekróza slinivky), a najít komplikace, jako jsou tekutiny kolem slinivky břišní, zablokoval žíly a zablokován střeva; Břišní ultrazvuk. Tento test může lokalizovat žlučové kameny. To také může ukázat rozšířenou společný žlučovod; Endoskopická retrográdní cholangiopancreatogram (ERCP). Tento postup umožňuje lékaři vidět strukturu společného žlučovodu, další žlučových cest a pankreatického vývodu. ERCP je jediný diagnostický test, který také může být použita k léčbě úzké oblasti (striktur) žlučových cest a odstranění žlučových kamenů ze společného žlučovodu; Magnetická rezonance cholangiopancreatogram (MRCP). Tato forma MRI může odhalit žlučových kamenů ve společném žlučovodu. Tento test není k dispozici všude; Endoskopická ultrazvuk. V této formě ultrazvuku, sonda připojena k osvětlené rozsahu se umístí do krku a do žaludku. Zvukové vlny ukazují obrazy orgánů v břiše. Endoskopický ultrazvuk může odhalit žlučových kamenů ve společném žlučovodu; MRI. Někdy MRI se používá k hledat známky pankreatitidy. Poskytuje informace, která je podobná CT.