propolis: použití, nežádoucí účinky, interakce a varování

Kyselina de Cire d’Abeille, Baume de propolis, včelí lepidlo, včelí propolis, včelí vosk Kyselina Cire d’Abeille SynthÃtique, cire de Propolis, Colle d’Abeille, Úl Struska, PÃnicilline Russe, Propóleos, Propolis Balsam, Propolis Cera, Propolis d’Abeille, Propol ..; Viz Všechny názvy Kyselina de cire d’ABEILLE, Baume de propolis, včelí lepidlo, včelí propolis, včelí vosk, kyselina clear d’ABEILLE SynthÃtique, cire de propolis, Colle d’ABEILLE, úl Struska, PÃnicilline Russe, Propóleos, Propolis Balsam, Propolis Cera, Propolis d’Abeille, Propolis Resin, Propolis Vosk, RÃsine de Propolis, ruský penicilin, Syntetický včelí vosk; Anonymní

Propolis je materiál, pryskyřici, stejně jako z pupenů topolu a kužel-nést stromy. Propolis je jen zřídka k dispozici ve své čisté formě. To je obvykle získána z úlů a obsahuje včelí produkty; Propolis má dlouhou historii lékařské použití, sahající až do 350 státě Britská Kolumbie, v době Aristotela. Řekové používali propolis pro abscesy, Asyřané ho užívají po hojení ran a nádorů, a Egypťané používali to pro mumifikaci. To ještě má mnoho léčivý dnes používá, ačkoli jeho účinnost byla pouze ukázáno na pár z nich; Propolis se používá pro sněti vředy a infekcí způsobených bakteriemi (včetně tuberkulózy), viry (včetně chřipky H1N1 “prasečí” chřipky a nachlazení), plísní, a jednobuněčných organismů zvaných prvoků. Propolis je také používán pro rakovinu nosu a krku, pro posílení imunitního systému a pro léčení problémů gastrointestinálního (GI) je infekce Helicobacter pylori při vředové choroby. Propolis je také používán jako antioxidant a protizánětlivé činidlo; Lidé někdy použije propolis přímo na kůži pro hojení čištění, genitální herpes a opary, jako ústní vody pro urychlení hojení po ústní chirurgii, a pro ošetření drobných popálenin; Ve výrobě, propolis je používán jako přísada do kosmetických přípravků.

Propolis Zdá se, že mají aktivitu proti bakteriím, virům, a houby. To by mohlo mít také protizánětlivé účinky a pomáhají pleť léčit.

Možná Efektivní fo; Opary. Uplatněním zvláštního 3% propolisu mast (Herstat nebo ColdSore-FX) by mohlo přispět ke zlepšení hojení čas a snížit bolest z opary; Genitální opar. Uplatnění 3% Propolis mast a (Herstat nebo ColdSore-FX) by mohlo zlepšit hojení opakujících genitálních lézí způsobených herpes simplex virus typu 2 (HSV-2). Některé výzkumy naznačují, že by mohlo léčit léze rychleji a úplněji, než konvenční léčby 5% acycloviru masti; Ústa chirurgie. Použití propolis ústní vody se objeví na zlepšení hojení a zmírnit bolest a otok po chirurgickém zákroku v ústech; Nedostatečná Evidence fo; Rakovina boláky. Předčasné výzkum ukazuje, že při propolis denně, užívaná ústy snižuje recidivující afty ohnisek; Helicobacter pylori (H. pylori). Předčasné výzkum naznačuje, že užívání 60 kapek preparátu obsahujícím brazilské zelené propolis denně po dobu 7 dnů nesnižuje infekci H. pylori; Typ střevní infekce zvané girardií. Předčasné výzkum naznačuje, že na základě zvážení konkrétního 30% Propolis extrakt (Propolisina) může vyléčit girardií ve více lidí než drogové Tinidazol; Menší popáleniny. Uplatnění propolis na kůži mohou pomoci léčit drobné popáleniny a předcházet infekcím; Thrush (orofaryngeální kandidóza). Brzy výzkum naznačuje, že pomocí brazilské zelené propolis extrakt čtyřikrát denně po dobu 7 dní může zabránit afty u lidí s zubní protézy; Infekce horních cest dýchacích. Existují určité důkazy, že propolis může pomoci zabránit nebo snížit dobu trvání nachlazení a jiných infekcí horních cest dýchacích; Vaginální otok (vaginitida). Předčasné výzkum naznačuje, že použití 5% roztoku propolisu vaginálně po dobu 7 dní může snížit příznaky a zlepšit kvalitu života u lidí s vaginální otok; Rakovinné vředy; Tuberkulóza; infekce; Nosní, krční rakoviny; Zlepšení imunitní reakci; vředy; Žaludeční a střevní potíže; rány; Zánět; Ostatní podmínky. Stále více se ukazuje potřeba hodnotit propolis pro tyto účely.

Propolis je možná v bezpečí, když užívá ústy nebo nanáší na kůži vhodným způsobem. To může způsobit alergické reakce, zejména u lidí, kteří jsou alergičtí na včely a včelí produkty. Pastilky obsahující propolis může způsobit podráždění a vředy v ústech; Zvláštní opatření a upozornění: Těhotenství a kojení není k dispozici dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti užívání propolis, pokud jste těhotná nebo kojíte. Zůstat na bezpečné straně a vyhnout se používání; Astma: Někteří odborníci se domnívají, že některé chemické látky v propolisu mohou astma zhoršují. Vyhnout se používání propolis, pokud máte astma; Krvácení podmínky: Určitá chemická látka v propolisu by mohla zpomalit srážlivost krve. Vezmeme-propolis může zvýšit riziko krvácení u lidí s poruchami srážlivosti krve; Alergie: Nepoužívejte propolis, pokud jste alergičtí na včelí vedlejší produkty včetně medu, jehličnany, topoly, peruánský balzám, a salicyláty; Chirurgie: Určitá chemická látka v propolisu by mohla zpomalit srážlivost krve. Užívání propolis může zvýšit riziko krvácení v průběhu a po operaci. Přestaňte užívat propolis 2 týdny před chirurgickým zákrokem.

V současné době nemáme žádnou informaci o Propolis interakce

Tyto dávky byly studovány ve vědeckém výzk; Aplikovanými na SKI; Pro opary: A 3% propolisu masti (Herstat nebo ColdSore-FX) aplikuje 5krát denně; Herpes ohnisko: 3% propolisu masti (Herstat nebo ColdSore-FX) aplikována na puchýře 4 krát denně; Jako ústní vody po ústí operaci: roztoku, který obsahuje propolis, vodu a alkohol.

Reference

Abdel-Fattah, N. S. a Nada, O. H. Vliv propolisu oproti metronidazolu a jejich kombinované použití v léčbě akutní experimentální giardiózy. J Egypt.Soc Parasitol. 200; 37 (2 Suppl): 691-710.

Ahn, MR, Kunimasa, K., Ohta, T., Kumazawa, S., Kamihira, M., Kaji, K., Uto, Y., Hori, H., Nagasawa, H., a Nakayama, T. Potlačení angiogeneze vyvolané nádorem u brazilských propolisu: hlavní složkou artepillin C inhibuje in vitro proliferaci při formování trubek a endoteliálních buněk. Cancer Lett 7-18-200; 252 (2): 235-243.

Al Shaher, A., Wallace, J., Agarwal, S., Bretz, W., a Baugh, D. Vliv propolisu na lidské fibroblasty z buničiny a periodontálního vazu. J Endod. 200; 30 (5): 359-361.

Almas, K., Mahmoud, A., a Dahlan, A. Srovnávací studie z propolisu a aplikací fyziologického roztoku na lidský dentin. Studie SEM. Indický J Dent.Res 200; 12 (1): 21-27.

Amoros, M., Simoes, C. M., Girre, L., Sauvager, F., a Cormier, M. synergický efekt a flavonů flavonolů proti herpes simplex viru typu 1 v buněčné kultuře. Srovnání s antivirovou aktivitou propolisu. J Nat Prod. 199; 55 (12): 1732-1740.

Angelini, G., Vena, G. A., a Meneghini, C. L. Psoriáza a kontaktní alergie na propolis. Kontaktní dermatitida 198; 17 (4): 251-253.

Ayala, F., Lembo, G., Nappa, P., a kol. Kontaktní dermatitida z propolisu. Kontaktní dermatitida 198; 12 (3): 181 až 182.

Azad, A. A. Nové léky a vakcíny založené na struktuře a funkci HIV patogenních proteinů včetně Nef. Ann N Y.Acad Sci 200; 1056: 279-292.

Banková, V., Marcucci, M. C., Simova, S., a kol. Antibakteriální diterpenické kyseliny z brazilských propolis. Z Naturforsch [C] 199; 51 (5-6): 277-280.

Banskota, A. H., Tezuka, Y., Adnyana, I. K., a kol. Cytotoxické, hepatoprotektivní a likvidující volné radikály účinky propolisu z Brazílie, Peru, Nizozemí a Číně. J Ethnopharmacol. 200; 72 (1-2): 239-246.

Banskota, A. H., Tezuka, Y., Adnyana, I. K., a kol. Cytotoxické, hepatoprotektivní a likvidující volné radikály účinky propolisu z Brazílie, Peru, Nizozemí a Číně. J Ethnopharmacol. 200; 72 (1-2): 239-246.

Banskota, A. H., Tezuka, Y., Midorikawa, K., Matsushige, K., a Kadota, S. dvě nová cytotoxická benzofuran derivátů z brazilských propolisu. J Nat.Prod. 200; 63 (9): 1277-1279.

Banskota, A. H., Tezuka, Y., Prasain, J. K., a kol. Chemických složek brazilských propolisu a jejich cytotoxické aktivity. J Nat.Prod. 199; 61 (7): 896-900.

Bellegrandi, S., D’Offizi, G., Ansotegui, I. J., a kol. Propolis alergie pacienta s HIV-pozitivní. J Am Acad.Dermatol. 199; 35 (4): 644.

Bestwick, C. S. a Milne, L. Vliv galangin na HL-60 buněčné proliferace a přežití. Cancer Lett 11-8-200; 243 (1): 80-89.

Bezuglyi, B. S. [Účinek přípravku Propomix na regeneraci rohovky]. Oftalmol.Zh. 198; 35 (1): 48 až 52.

Černý, R. J. vulvy ekzém spojené s propolisem senzibilizaci z aktuálních terapií úspěšně léčeni pimekrolimus krém. Clin Exp.Dermatol. 200; 30 (1): 91 až 92.

Bosio, K., Avanzini, C., D’Avolia, A., a kol. In vitro aktivita propolisu proti Streptococcus pyogenes. Lett Appl.Microbiol. 200; 31 (2): 174-177.

Botushanov, P. I., Grigorov, G. I. a Aleksandrov, G. A. Klinické studie o silikátové zubní pasty s extraktem z propolisu. Folia Med 200 (Plovdiv.); 43 (1-2): 28-30.

Boyanova, L., Kolarov, R., Gergova, G., a Mitov, I. In vitro aktivita bulharských propolisu proti 94 klinických izolátů anaerobních bakterií. Anaerobní. 200; 12 (4): 173-177.

Brailo, V., Boras, V. V., Alajbeg, I., a Juras, V. Zpožděný kontakt citlivost na rtech a sliznici dutiny ústní vzhledem k propolis-kasuistice. Med Oral Patol.Oral Cir.Bucal. 200; 11 (4): E303-E304.

Bratter, C., Tregel, M., Liebenthal, C., a kol. [Profylaktická účinnost propolis pro imunostimulační: klinické pilotní studie]. Forsch Komplementarmed. 199; 6 (5): 256-260.

Brumfitt, W., Hamilton-Miller, J. M., a Franklin, I. antibiotická aktivita přírodních látek: 1. Propolis. Microbios 199; 62 (250): 19-22.

Lopuch, G. A. Přehled biologických vlastností a toxicity včelí propolis (propolis). Food Chem Toxicol 199; 36 (4): 347-363.

Cardile, V., Panico, A., Gentile, B., Borrelli, F., a Russo, A. Vliv propolisu na lidské chrupavky a chondrocyty. Life Sci. 7-11-200; 73 (8): 1027-1035.

Celli, N., Dragani, L. K., Murzilli, S., Pagliani, T., a Poggi, A. in vitro a in vivo stabilitu fenethylovou esteru kyseliny kávové, bioaktivní sloučeninu propolisu. J Agric Food Chem 5-2-200; 55 (9): 3398-3407.

Chen, C. N., Wu, C. L., a Lin, J. K. apoptózu u lidských melanomových buněk indukovaných Sloučeniny podle vynálezu propolin A a B z propolin Taiwenese propolisu. Cancer Lett 1-8-200; 245 (1-2): 218-231.

Chen, T. G., Lee, J. J., Lin, K. H., Shen, C. H., Chou, D. S., a Sheu, J. R. antiagregační aktivitou kávové fenethylovou kyseliny se děje prostřednictvím cyklického GMP v závislosti na dráze v lidských krevních destiček. Chin J Physiol 6-30-200; 50 (3): 121-126.

Cirasino, L., Pisati, A., a Fasani, F. kontaktní dermatitida z propolisu. Kontaktní dermatitida 198; 16 (2): 110-111.

Claus, R., Kinscherf, R., Gehrke, C., a kol. Antiapoptotické účinky propolisu extraktu a Propol o lidských makrofágů vystaveny minimálně modifikovaného lipoproteinu s nízkou hustotou. Arzneimittelforschung 200; 50 (4): 373-379.

Coelho, L. G., Bastos, E. M., Resende, C. C., Paula e Silva CM, Sanches, B. S., de Castro, F. J., Moretzsohn, L. D., Vieira, W. L. a Trindade, O. R. brazilské zelené propolis infekce Helicobacter pylori. pilotní klinická studie. Helicobacter. 200; 12 (5): 572-574.

Cohen, HA, Varsano, I., Kahan, E., Sarrell, EM a Uziel, Y. Účinnost bylinný přípravek obsahující echinacea, propolis a vitamin C v prevenci infekcí dýchacích cest u dětí: randomizované, dvojitě zaslepené placebem kontrolovaná, multicentrická studie. Arch.Pediatr.Adolesc.Med. 200; 158 (3): 217-221.

Crisan, I., Zaharia, C. N., Popovici, F., a kol. Přírodní propolis extrakt NIVCRISOL v léčbě akutní a chronické rhinopharyngitis u dětí. Rom.J Virol. 199; 46 (3-4): 115-133.

Cushnie, T. P. a Lamb, A. J. Antimikrobiální aktivita flavonoidů. Int J Antimicrob.Agents 200; 26 (5): 343-356.

De Vecchi, E. a Drago, L. [propolis ‘antimikrobiální aktivita: Co je nového?]. Infez.Med 200; 15 (1): 7-15.

Debiaggi, M., Tateo, F., Pagani, L., a kol. Účinky propolisu flavonoidů na virus infekčnosti a replikace. Microbiologica 199; 13 (3): 207-213.

Downs, A. M. a Sansom, J. E. povolání kontaktní dermatitida v důsledku propolisu. Kontaktní dermatitida 199; 38 (6): 359-360.

Dumitrescu, M., Crisan, I., a Esanu, V. [Mechanismus antiherpetické působením vodného extraktu propolisu. II. Působení lektinů vodného propolisu extrahovat]. Rev Roum.Virol. 199; 44 (1-2): 49-54.

Eley, B. M. antibakteriální látky při kontrole supragingiválního plaku – přezkoumání. Br Dent.J 3-27-199; 186 (6): 286-296.

Feiks FK. Topická aplikace propolisu tinktury v léčbě herpes zoster. Třetí mezinárodní sympozium o Apitherapy 197; 109-111.

Focht, J., Hansen, H. S., Nielsen, J. V., a kol. Baktericidní účinek propolisu in vitro proti původců infekce horních cest dýchacích. Arzneimittelforschung 199; 43 (8): 921-923.

Freitas, S. F., Shinohara, L., Sforcin, J. M. a Guimaraes, S. In vitro účinky propolisu na giardií duodenalis trofozoitů. Phytomedicine 200; 13 (3): 170-175.

Garcia M. Alergická kontaktní dermatitida ze včelího vosku bradavky-ochranný účinek. Kontaktní dermatitida 199; 33: 440-441.

Garrido, Fernandez S., Lasa, Luaces E., Echechipia, Modaz S., Arroabarren, Aleman E., Anda, Apinaniz M., a Tabar Purroy, A. I. Alergická kontaktní stomatitidy vzhledem k terapeutickým propolisu. Kontaktní dermatitida 200; 50 (5): 321.

Gebaraa, E. C., Pustiglioni, A. N., de Lima, L. A., a Mayer, M. P. Propolis extrakt jako adjuvancium při periodontální léčbu. Oral Health Prev.Dent. 200; 1 (1): 29-35.

Georgieva, P., Ivanovska, N., Banková, V., a kol. Antikomplementové aktivita lysinu komplexů propolis fenolických složek a jejich syntetické analogy. Z Naturforsch [C] 199; 52 (1-2): 60-64.

Grange, J. M. a Davey, vlastnosti R. W. Antibakteriální propolisu (včelí lepidlo). J R.Soc Med 199; 83 (3): 159-160.

Gulbahar, O., Ozturk, G., Erdem, N., Kazandi, A. C. a Kokuludag, A. psoriatiformní kontaktní dermatitida způsobená propolisu v včelaře. Ann.Allergy Asthma Immunol. 200; 94 (4): 509-511.

Hartwich, A., Legutko, J., a Wszolek, J. [Propolis: její vlastnosti a administrativu, aby u pacientů léčených u některých chirurgických onemocnění]. Przegl.Lek. 200; 57 (4): 191 až 194.

Hausen, B. M. a Wollenweber, E. Propolis alergie. (III). Senzibilizace studie s menšími složkami. Kontaktní dermatitida 198; 19 (4): 296-303.

Hausen, B. M., Wollenweber, E., Senff, H., a kol. Propolis alergie. (II). Zcitlivovací vlastnosti 1,1-dimethylallylová ester kyseliny kávové. Kontaktní dermatitida 198; 17 (3): 171 až 177.

Havsteen, B. Flavonoidy, třída přírodních produktů s vysokou farmakologickou účinností. Biochem.Pharmacol 4-1-198; 32 (7): 1141-1148.

Heo, M. Y., Sohn, S. J. a Au, W. W. Anti-genotoxicita galangin jako agent kandidáta na rakovinu chemopreventivního. Mutat.Res 200; 488 (2): 135-150.

Higashi, K. O. a de Castro, S. L. Propolis extrakty jsou účinné proti Trypanosoma cruzi a mají vliv na jeho interakci s hostitelských buněk. J Ethnopharmacol. 7-8-199; 43 (2): 149-155.

Hirota, M., Matsuno, T., Fujiwara, T., a kol. Zvýšenou cytotoxicitu v Z-photoisomer části benzopyranového derivátu propolisu. J Nat.Prod. 200; 63 (3): 366-370.

Hladon, B., Bylka, W., Ellnain-Wojtaszek, M., a kol. In vitro studie na cytostatické aktivity propolisu extraktů. Arzneimittelforschung 198; 30 (11): 1847-1848.

Hsu, C. Y., Chiang, W. C., Weng, T. I., Chen, W. J., a Yuan, A. otokem hrtanu a anaphalactic šok po lokální použití propolisu akutního zánětu hltanu. Am J Emerg.Med 200; 22 (5): 432-433.

Ikeno, K., Ikeno, T., a Miyazawa, C. Účinky propolisu na zubního kazu u potkanů. Zubní kaz Res 199; 25 (5): 347-351.

Imhof, M., Lipovac, M., Kurz, Ch, Bárta, J., Verhoeven, H. C., a Huber, J. C. Roztok Propolis pro léčbu chronické záněty pochvy. Int J Gynaecol Obstet 200; 89 (2): 127-132.

Jasprica, I., Mornar, A., Debeljak, Z., Smolcic-Bubalo, A., Medic-Saric, M., Mayer, L., Romic, Z., Bucan, K., Balog, T., Sobocanec , S., a Šverko, V. In vivo studie propolis doplňování účinky na stavu antioxidační a červených krvinek. J Ethnopharmacol 4-4-200; 110 (3): 548-554.

Ježíš, LM, Abreu, PR, Almeida, MC, Brito, LC, Soares, SF, de Souza, DE, Bernardo, LC, Fonseca, as a Bernardo-Filho, M. a propolis extraktu a označování krevních složek s technecium-99m. Acta Biol Hung 200; 57 (2): 191-200.

Junghans, V., Geier, J., a Fuchs, T. Alergie na propolis způsobené masti, včelí vosk s obsahem. Am.J.Contact Dermat. 200; 13 (2): 87.

Khalil, M. L. Biologická aktivita včelího propolisu ve zdraví a nemoci. Asian Pac.J Cancer Prev. 200; 7 (1): 22 až 31.

Kimoto, T., Aga, M., Hino, K., a et.al. Apoptózu lidských leukemických buněk indukovaných Artepillin C, aktivní složka brazilských propolisu. Protinádorový Res 200; 21 (1A): 221-228.

Kleinhans, D. Airborne kontaktní dermatitida způsobená propolisu. Kontaktní dermatitida 198; 17 (3): 187-188.

Kokelj, F. a Trevisan, G. kontaktní dermatitida z propolisu. Kontaktní dermatitida 198; 9 (6): 518.

Korkina, L. G. phenylpropanoids jako přirozeně se vyskytující antioxidanty: od obraně rostlin na lidské zdraví. Cell Mol.Biol (Noisy.-le-grand) 200; 53 (1): 15-25.

Kosenko, S. V. a Kosovich, T. I. [Léčba paradentózy s prodlouženým akční propolisem přípravků (klinický výzkum x-ray)]. Stomatologiia (Mosk) 199; 69 (2): 27-29.

Kuo, H. C., Kuo, W. H., Lee, Y. J., Wang, C. J., a Tseng, T. H. Zvýšení kávové fenethylovou kyseliny na all-trans diferenciace indukované kyselinou retinovou v lidských leukemických buňkách HL-60. Toxicol Appl Pharmacol 10-1-200; 216 (1): 80-88.

Liao, HF, Chen, YY, Liu, JJ, Hsu, ML, Shieh, HJ, Liao, HJ, Shieh, CJ, Shiao, MS, a Chen, YJ Inhibiční účinek kávové fenethylovou kyseliny na angiogenezi, invaze tumoru, a metastáza. J Agric.Food Chem. 12-31-200; 51 (27): 7907-7912.

Lu, Y., Wu, C., a Yuan, Z. Stanovení hesperetin, kyselina skořicová a kyseliny nikotinové v propolisu s micelární elektrokinetické kapilární chromatografie. Fitoterapia 200; 75 (3-4): 267-276.

Mahmoud, A. S., Almas, K., a Dahlan, A. A. Vliv propolisu na hypersenzitivity dentinu a úrovně spokojenosti mezi pacienty z univerzitní nemocnice Rijád, Saúdská Arábie. Indický J Dent.Res 199; 10 (4): 130-137.

Maichuk, I. F., Orlovskaia, L. E. a Andreev, V. P. [Použití očních drogových filmů propolisu v následků očním herpes]. Voen.Med Zh. 199; 12: 36-9, 80.

Martinez, Silveira G., Gou, Godoy A., Ona, Torriente R. a kol. [Předběžná studie účinků propolisu při léčbě chronického zánětu dásní a ústní vředy]. Rev Cubana Estomatol. 198; 25 (3): 36-44.

Melliou, E. a Chinou, I. Chemická analýza a antimikrobiální aktivita řecké propolisu. Planta Med 200; 70 (6): 515-519.

Metzner, J., Bekemeier, H., Paintz, M., a kol. [Na antimikrobiální aktivitu propolisu a propolis složek (autorova Transl)]. Pharmazie 197; 34 (2): 97-102.

Miyares, C., Hollands, I., Castaneda C, a kol. [Klinických studií s přípravkem na bázi propolisu “propolisina” v lidském giardiózy]. Acta Gastroenterol.Latinoam. 198; 18 (3): 195-201.

Montoro, A., Almonacid, M., Serrano, J., Saiz, M., Barquinero, JF, Barrios, L., Verdu, G., Perez, J., a Villaescusa, JI Posouzení cytogenetickou analýzou radiační ochrany vlastností propolisu extraktu. Radiat.Prot.Dosimetry. 200; 115 (1-4): 461-464.

Munstedt, K., Hellner, M., Hackethala, A., Winter, D., a von Georgi, R. Kontaktní alergie na propolis u včelařů. Allergol.Immunopathol (Madr.) 200.; 35 (3): 95-100.

Murray, M. C., Worthington, H. V., a Blinkhorn, A. S. studie k prozkoumání účinku mouthrinse propolisu, obsahující na inhibici tvorby novo de plaku. J Clin Periodontol. 199; 24 (11): 796-798.

Naito, Y., Yasumuro, M., Condou, K., a Ohara, N. Protizánětlivá účinek lokálně aplikovaných propolisu extrahovat karagenanem indukovaného otoku zadní tlapky potkana. Phytother Res 200; 21 (5): 452-456.

Nakamura, T. Citlivost na propolisu v Japonsku. Kontaktní dermatitida 198; 18 (5): 313.

Nostro, A., Cellini, L., Di Bartolomeo, S., Cannatelli, MA, Di Campli, E., Procopio, F., Grande, R., Marzio, L., a Alonzo, V. účinkům spojení extraktů (z propolisu nebo Zingiber officinale) s clarithromycinem na Helicobacter pylori. Phytother.Res 200; 20 (3): 187-190.

Oliveira, A. C., Shinobu, C. S., Longhini, R., Franco, S. L. a Svidzinski, T. I. Antifungální aktivita propolisu extraktu proti kvasinkám izolovaných z onychomykózy lézí. Mem.Inst Oswaldo Cruz 200; 101 (5): 493-497.

Oncag, O., Cogulu, D., Uzel, A., a Sorkun, K. Účinnost propolisu jakožto intracanal léčiva proti Enterococcus faecalis. Gen.Dent 200; 54 (5): 319-322.

Orsolic, N., Knezevic, A. H., Sver, L., Terzic, S., a základní, I. Imunomodulační a antimetastázové působení propolisu a příbuzných polyphenolic sloučenin. J Ethnopharmacol. 200; 94 (2-3): 307-315.

Orsolic, N., Saranovic, A. B., a základní, I. Přímé a nepřímé mechanismus (y) protinádorové aktivity propolisu a jeho polyfenolických látek. Planta Med 200; 72 (1): 20-27.

Ozan, F., Polat, Z. A., Er, K., Ozan, U., a Deger, O. Vliv propolisu na přežití periodontia buněk: nová paměťová média pro AVULSED zubů. J Endod. 200; 33 (5): 570-573.

Ozkul, Y., Eroglu, H. E. a Ok, E. genotoxický potenciál turecké propolisu ve lymfocytů periferní krve. Pharmazie 200; 61 (7): 638-640.

Ozkul, Y., Silici, S., a Eroglu, E. antikarcinogenní účinky propolisu na lidských lymfocytech kultuře. Phytomedicine 200; 12 (10): 742-747.

Pascual, C., Gonzalez, R., a Torricella, R. G. úklidu působení propolisu extrakt proti kyslíkových radikálů. J Ethnopharmacol. 199; 41 (1-2): 9-13.

Pasolini, G., Semenza, D., Capezzera, R., Sala, R., Zane, C., Rodella, R., a Calzavara-Pinton, P. Alergická kontaktní cheilitis vyvolané opakovaným stykem s propolisem obohacené medu. Kontaktní dermatitida 200; 50 (5): 322-323.

Paulino, N., Teixeira, C., Martins, R., Scremin, A., Dirsch, VM, Vollmar, AM, Abreu, SR, de Castro, SL, a Marcucci, MC hodnocení analgetického a protizánětlivými účinky brazilské zelených propolisu. Planta Med 200; 72 (10): 899-906.

Pincelli, C., Motolese, A., a Pincelli, L. kontaktní dermatitida z propolisu. Kontaktní dermatitida 198; 11 (1): 49.

Pisco, L., Kordian, M., Peseke, K., Feist, H., Michalik, D., Estrada, E., Carvalho, J., Hamilton, G., Rando, D., a Quincoces, J. syntéza sloučenin s antiproliferativní aktivitu jako analogů prenylovaných přírodních produktů, které existují v brazilských propolisu. Eur J Med Chem 200; 41 (3): 401-407.

Poppe, B. a Michaelis, H. [výsledků dvakrát ročně kontrolované ústní hygieny činnosti pomocí zubní pastu s obsahem propolisu (dvojitě zaslepená studie)]. Stomatol.DDR. 198; 36 (4): 195-203.

Przybylski, J. a Scheller, S. [První výsledky v léčbě Legg-Calve-Perthesovy choroby za použití intra-artikulární injekcí vodného extraktu propolisu]. Z Orthop.Ihre Grenzgeb. 198; 123 (2): 163-167.

Raton, J. A., Aguirre, A., a Diaz-Perez, J. L. kontaktní dermatitida z propolisu. Kontaktní dermatitida 199; 22 (3): 183-184.

Rudzki, E., Grzywa, Z., a Pomorski, Z. Nové poznatky o dermatitidy z propolisu. Kontaktní dermatitida 198; 13 (3): 198-199.

Russo, A., Cardile, V., Sanchez, F., Troncoso, N., Vanella, A., a Garbarino, J. A. Chilský propolis: antioxidační aktivita a antiproliferativní působení v lidských nádorových buněčných linií. Life Sci. 12-17-200; 76 (5): 545-558.

Russo, A., Troncoso, N., Sanchez, F., Garbarino, J. A., a Vanella, A. Propolis chrání lidské spermie z poškození DNA způsobené benzo [a] pyrenu a exogenní reaktivní formy kyslíku. Life Sci 2-23-200; 78 (13): 1401-1406.

Santana, Perez E., Lugones, Botell M., Perez, Stuart O, a kol. [Vaginální parazity a akutní pochvy: Lokální léčba s propolisem. Předběžná zpráva]. Rev Cubana Enferm. 199; 11 (1): 51 až 56.

Santos, V. R., Pimenta, F. J., Aguiar, M. C., do Carmo, M. A., náves, M. D., a Mesquita, R. A. orální kandidóza léčby brazilský ethanol propolisu extraktu. Phytother Res 200; 19 (7): 652-654.

Scheller, S., Gazda, G., Krol, W., a kol. Schopnost ethanolického extraktu z propolisu (EEP) chránit myši před zářením gama. Z Naturforsch [C] 198; 44 (11-12): 1049-1052.

Scheller, S., Tustanowski, J., Kurylo, B., Paradowski, Z., a Obuszko, Z. Biologické vlastnosti a klinická aplikace propolisu. III. Vyšetřování citlivosti stafylokoků izolována z patologických případech k ethanolu výtažek z propolisu (EEP). Pokusy o indukci rezistence v laboratoři Staphylococcus kmenu na EEP. Arzneimittelforschung 197; 27 (7): 1395.

Scheller, S., Wilczok, T., Imielski, S., a kol. Likvidující volné radikály ethanolem výtažkem z propolisu. Int J Radiat.Biol. 199; 57 (3): 461-465.

Schmidt, H., Hampel, C. M., Schmidt, G., a kol. [Dvojitě zaslepená studie účinku ústní voda propolisu, obsahující na zanícené dásně a zdravé]. Stomatol.DDR. 198; 30 (7): 491-497.

Schuler, T. M. a Frosch, P. J. [Propolis vyvolané kontaktní alergie]. Hautarzt 198; 39 (3): 139-142.

Scifo, C., Milasi, A., Guarnera, A., Sinatra, F., a RENIS, M. Resveratrol a propolis extrakt: nahlédnout do morfologické a molekulární změny vyvolané v DU145 buňkách. Oncol Res 200; 15 (9): 409-421.

Sforcin, J. M., Fernandes, A., Jr. a kol. Sezónní vliv na brazilský propolisu antibakteriální aktivity. J Ethnopharmacol. 200; 73 (1-2): 243-249.

Silici, S. a Koc, A. N. Srovnávací studie metod in vitro analyzovat antimykotické aktivity propolisu proti kvasinek izolovaných od pacientů s povrchní mykózy. Lett Appl Microbiol. 200; 43 (3): 318-324.

Silvani, S., Spettoli, E., Stacul, F., a kol. Kontaktní dermatitida u psoriázy kvůli propolisu. Kontaktní dermatitida 199; 37 (1): 48-49.

Siro, B., Szelekovszky, S., Lakatos, B., a kol. [Lokální léčba revmatických chorob s propolisem sloučeninami]. Orv.Hetil. 6-23-199; 137 (25): 1365-1370.

Speciální, A., Costanzo, R., Puglisi, S., Musumeci, R., Catania, MR, Caccamo, F., a Iauk, L. Antibakteriální aktivita propolisu a jeho samotné a v kombinaci s makrolidy aktivní látky, beta laktamy a fluorochinolony proti mikroorganismům odpovědných za respiračních infekcí. J Chemother. 200; 18 (2): 164 až 171.

Sroka, Z. Screening Analýza antiradikálové aktivity některých rostlinných extraktů. Postepy Hig.Med Dosw (Online.) 200.; 60: 563-570.

Steinberg, D., Kaine, G., a Gedalia, I. Antibakteriální účinek propolis a med na ústní bakterie. Am.J.Dent. 199; 9 (6): 236-239.

Sterer, N. a Rubinstein, Y. Vliv různých přírodních léčivech na slinných proteinů hniloby a výroby pachu. Quintessence.Int 200; 37 (8): 653-658.

Suzuki, K., Tanaka, I., Nakanishi, I., Kurematsu, A., Yakumaru, H., Ikota, N., a Ishihara, H. Drastické účinek několika derivátů kyseliny kávové na indukci hemové oxygenázy-1 exprese odhalila kvantitativní real-time RT-PCR. Biofactors 200; 28 (3-4): 151-158.

Suzuki, T., Nishimaki-Mogami, T., Kawai, H., Kobayashi, T., Shinozaki, Y., Sato, Y., Hashimoto, T., Asakawa, Y., Inoue, K., Ohno, Y ., Hayakawa, T., a Kawanishi, T. Screening nových agonistů receptoru jaderného podle výhodná reportérového genu testovacího systému pomocí zelený fluorescenční protein derivátů. Phytomedicine 200; 13 (6): 401-411.

Takaisi-Kikuni, N. B. a Schilcher, H. elektronového mikroskopu a microcalorimetric vyšetřování možného mechanismu antibakteriální působení definovaného propolisu původu. Planta Med 199; 60 (3): 222-227.

Takara, K., Fujita, M., Matsubara, M., Minegaki, T., Kitada, N., Ohnishi, N., a Yokoyama, T. účinky propolisu extraktu na citlivost na chemoterapeutické látky v HeLa a odolné sublinií. Phytother Res 200; 21 (9): 841-846.

Teraki, Y. a Shiohara, T. Propolis indukované granulomatózní kontaktní dermatitidu doprovázenou výraznou lymfadenopatií. Br J Dermatol. 200; 144 (6): 1277-1278.

Thomas, P., Körting, H. C. a Przybilla, B. Propolis indukovaná alergická kontaktní dermatitida napodobování Pemphigus vulgaris. Arch Dermatol. 199; 134 (4): 511-513.

Ting, P. T. a stříbro, S. Alergická kontaktní dermatitida na propolis. J Drogy Dermatol. 200; 3 (6): 685-686.

Tobin, A. M. a Kirby, B. Airborne kontaktní dermatitida vyvolaná úlů souseda. Kontaktní dermatitida 200; 49 (4): 214-215.

Tosti, A., Caponeri, G. M., Bardazzi, F., a kol. Propolis kontaktní dermatitida. Kontaktní dermatitida 198; 12 (4): 227-228.

Trevisan, G. a Kokelj, F. kontaktní dermatitida z propolisu: úloha gastrointestinální absorpce. Kontaktní dermatitida 198; 16 (1): 48.

Tsarev, N. I., Petrik, E. V., a Aleksandrova, V. I. [Použití propolisu v léčbě místních hnisavá infekce]. Vestn.Khir.Im jsem Grek. 198; 134 (5): 119-122.

Volpert, R. a Elstner, E. F. Interakce různých výtažků z propolisu s leukocytů a leukocytární enzymů. Arzneimittelforschung 199; 46 (1): 47 až 51.

Weng, M. S., Liao, C. H., Chen, C. N., Wu, C. L. a Lin, J. K. Propolin H od tchajwanského propolisu indukuje G1 zatčení v lidských buňkách karcinomu plic. J Agric Food Chem 6-27-200; 55 (13): 5289-5298.

Xiang, D., Wang, D., He, Y., Xie, J., Zhong, Z., Li, Z., a Xie, J. kávová fenethyl kyseliny indukuje zastavení růstu a apoptózy rakovinných buněk tlustého střeva prostřednictvím dráhy beta-catenin / faktor signalizace T-buněk. Protinádorových léčiv 200; 17 (7): 753-762.

Amoros M, Lurton E, Boustie J, et al. Srovnání anti-virus herpes simplex aktivity propolisu a 3-methyl-but-2-enyl caffeate. J Nat Prod 199; 57: 644-7.

Anon. Bee Propolis. Matka Země 1999. http: //www.mothernature/library/books/natmed/bee_propolis.asp (Accessed 28.května 2000).

Důsledky Cuzzolin L, S Zaffani a Benoni G. Bezpečnostní týkající se používání phytomedicines. Eur.J Clin Pharmacol. 200; 62: 37 až 42.

Gregory SR, Piccolo N, Piccolo MT, et al. Srovnání propolis krém na stříbrné sulfadiazinu: a přírodně alternativa k antibiotikům ošetření drobných popálenin. J Altern dodatek Med 200; 8: 77-83.

Hashimoto T, Tori M, Y Asakawa, Wollenweber E. Syntéza dvou alergizujících složek propolisu a topolové bud vylučování. Z Naturforsch [C] 198; 43: 470-2.

Hay KD, Greig DE. Propolis alergie: důvodem k ústní sliznice s ulcerací. Orální Orální Surg Med Oral Pathol 199; 70: 584-6.

Hoheisel O. Účinky Herstat (3% propolis masti ACF) aplikace v oparů: dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie. Journal of Clinical Research 200; 4: 65-75.

Jensen CD, Andersen KE. Alergická kontaktní dermatitida z Cera alba (čištěné propolisu) v balzám na rty a sladkosti. Kontaktní dermatitida 200; 55: 312-3.

Lee SK, Song L, Mata-Greenwood E, et al. Modulace biomarkerů in vitro karcinogenní proces tím, že chemopreventive agentů. Protinádorový Res 199; 19: 35-44.

Li YJ, Lin JL, Yang CW, Yu CC. Akutní selhání ledvin vyvolané brazilskou různými propolisu. Am J Kidney Dis 200; 46: e125-9.

Magro-Filho O, de Carvalho AC. Aplikace propolisu zubních zásuvek a kožních ran. J Nihon Univ Sch Dent 199; 32: 4-13.

Magro-Filho O, de Carvalho AC. Lokální účinek propolisu na opravy sulcoplasties modifikovanou Kazanjian techniky. Cytologické a klinické hodnocení. J Nihon Univ Sch Dent 199; 36: 102-11.

Mirzoeva OK, Calder PC. Účinek propolisu a jeho složek na produkci eikosanoidů při zánětlivé odpovědi. Prostaglandiny Leukot Essent mastné kyseliny 199; 55: 441-9.

Park YK, et al. Antimikrobiální aktivita propolisu na orální mikroorganismy. Curr Microbiol 199; 36: 24-8.

Samet N, Laurent C, Susarla SM, Samet-Rubinsteen N. Vliv včelí pyl na recidivující aftózní stomatitida. Pilotní studie. Clin Oral Investig 200; 11: 143-7.

Santos FA, Bastos EM, Uzeda M, et al. Antibakteriální aktivita brazilských propolisu a frakce proti ústní anaerobních bakterií. J Ethnopharmacol 200; 80: 1-7.

Szmeja Z, Kulczynski B, Konopacki K. [Klinická užitečnost přípravku Herpestat v léčbě herpes labialis]. Otolaryngol Pol 198; 41: 183-8.

Szmeja Z, Kulczynski B, Sosnowski Z, Konopacki K. [terapeutickou hodnotu flavonoidů v rhinovirové infekcí]. Otolaryngol Pol 198; 43: 180-4.

Vynograd N, Vynograd I, Sosnowski Z. srovnávací multicentrická studie o účinnosti propolisu, acyklovir a placeba při léčbě genitální herpes (HSV). Phytomedicine 200; 7: 1-6.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ÂTherapeutic Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese