rakovina kůže testy a diagnóza

rakovina kůže – abnormální růst kožních buněk – nejčastěji se vyvíjí na kůži vystavené slunečnímu záření. Ale to obyčejná forma rakoviny může dojít také v oblasti kůže není obvykle vystavena slunečnímu záření.

Existují tři hlavní typy rakoviny kůže – karcinom bazálních buněk, spinocelulární karcinom a melanom.

Můžete snížit riziko vzniku rakoviny kůže tím, že omezí nebo zabrání vystavení ultrafialovému záření (UV). Kontrola kůži na podezřelé změny mohou pomoci odhalit rakovinu kůže v nejranějších stadiích. Včasné odhalení rakoviny kůže vám dává největší šanci na úspěšnou léčbu rakoviny kůže.

Rakovina kůže se vyvíjí především v oblastech slunci vystavené kůže, včetně pokožky hlavy, obličeje, rtů, uší, krku, hrudníku, paží a rukou a na nohou u žen. Ale také to může tvořit na oblasti, které jen zřídka vidět denní světlo – dlaně, pod nehty nebo nehty na nohou a vaše genitální oblasti.

Rakovina kůže postihuje lidi všech odstínů pleti, včetně těch s tmavší pletí. Dojde-li k melanomu u lidí s tmavými tóny pleti, to je více pravděpodobné, že se vyskytují v oblastech, které nejsou běžně vystaveni slunci, jako jsou dlaních a chodidlech.

bazaliom se obvykle vyskytuje u slunci vystaveny oblastech svého těla, například na krku nebo obličeje.

Bazaliom se může jevit jako

Kde rakovina kůže vyvíjí

Bazaliom příznaky

Nejčastěji, karcinom dlaždicových buněk dochází na slunci exponovaných místech těla, jako je například váš obličej, uši a ruce. Lidé s tmavší barvou pleti mají vyšší pravděpodobnost vzniku spinocelulárního karcinomu v oblastech, které nejsou často vystaveny slunci.

Spinocelulární karcinom se může jevit jako

Spinocelulární karcinom příznaky

Melanom se může vyvinout kdekoliv na těle, v jinak normální pleť nebo ke stávající krtka, který se stane rakovinné. Melanom na obličeji nebo kufru postižených mužů nejčastěji objeví. U žen je tento typ rakoviny nejčastěji se vyvíjí na dolních končetinách. V obou mužů a žen, melanom se může objevit na kůži, která nebyla vystavena slunci.

Melanom příznaky

Melanom může postihnout lidi v jakémkoli tónu pleti. U lidí s tmavší tóny pleti, melanom se objevuje na dlaních a chodidlech, nebo pod nehty nebo nehty.

Známky a příznaky méně běžných typů rakoviny kůže

Melanom příznaky zahrnují

Kdy navštívit lékaře

Jiné, méně obvyklé typy rakoviny kůže patří

Buňky zapojené do rakoviny kůže

Kaposiho sarkom. Tato vzácná forma rakoviny kůže se vyvíjí v cévách pleti a způsobuje červené nebo fialové skvrny na kůži nebo sliznice.

Kaposiho sarkom se vyskytuje především u lidí s oslabeným imunitním systémem, jako jsou lidé s AIDS a pacientů užívajících léky, které potlačují svou přirozenou imunitu, jako jsou například lidé, kteří už podstoupili transplantaci orgánů.

Ostatní lidé se zvýšeným rizikem Kaposiho sarkom zahrnují mladých mužů, kteří žijí v Africe nebo starší muži italské nebo východní Evropy židovského dědictví.

Domluvte si schůzku s lékařem, pokud si všimnete jakékoli změny na kůži, které vás trápí. Ne všechny kožní změny jsou způsobeny rakoviny kůže. Lékař bude zkoumat změny na kůži zjistit příčinu.

rakovina kůže dochází, pokud dojde k chybě (mutacemi) v DNA kožních buněk. Mutace způsobí, že buňky rostou mimo kontrolu a tvoří množství nádorových buněk.

Rakovina kůže začíná v horní vrstvě pokožky – epidermis. Epidermis je tenká vrstva, která poskytuje ochranný kryt kožních buněk, které tělo neustále vrhá. Epidermis obsahuje tři hlavní typy buněk

Kde se vaše rakovina kůže začíná určuje jeho typ a možnosti léčby.

Hodně z poškození DNA v kožních buňkách vyplývá z ultrafialového záření (UV) nalezené v slunečním světle a ve světlech používaných v opalovacích lůžek. Ale pobyt na slunci nevysvětluje rakoviny kůže, které se vyvíjejí na kůži, není obvykle vystavena slunečnímu záření. To znamená, že jiné faktory mohou přispět k riziko vzniku rakoviny kůže, jako je například vystaveni toxickým látkám, nebo ve stavu, který oslabuje imunitní systém.

Faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže patří

Ultrafialové světlo a další potenciální příčiny

Domluvit schůzku se svým rodinným lékařem nebo praktickým lékařem, pokud si všimnete jakékoli neobvyklé kožní změny, které vás trápí. V některých případech může být odkazoval se na lékaře, který se specializuje na kožní onemocnění a stavů (dermatolog).

Co můžeš udělat

Vzhledem k tomu, schůzky mohou být krátké, a protože tam je často mnoho důvodu ke krytí, je to dobrý nápad, aby byl dobře připraven. Zde je několik informací, které vám pomohou se připravit, a vím, co očekávat od svého lékaře.

Co můžete očekávat od svého lékaře

Diagnostikování rakoviny kůže

Váš čas se se svým lékařem je omezen, a proto připravuje seznam otázek vám pomůže co nejlépe využít svůj čas spolu. Seznam vašich otázek z nejdůležitějších po nejméně důležité v případě vyprší čas. U rakoviny kůže, některé základní otázky, zeptejte se svého lékaře patří

Kromě otázky, které jste připraveni zeptejte se svého lékaře, neváhejte se zeptat další otázky, které se vyskytují na vás.

Lékař je pravděpodobné, že vám položit několik otázek. Být připraven na ně odpovědět, může dovolit čas i na jiné body, které chcete oslovit. Lékař může požádat

Diagnostikovat rakovinu kůže, může lékař

Pokud váš lékař určí, máte rakovinu kůže, může mít další testy, které určují rozsah (stupeň) rakoviny kůže.

Vzhledem k tomu, povrchové rakoviny kůže, jako je karcinom bazálních buněk zřídka šíří, biopsie, která odstraní celý růstu často je pouze zkouška potřebné pro stanovení stupně rakoviny. Ale pokud máte velký Spinocelulární karcinom Merkelová karcinom nebo melanom, může lékař doporučit další vyšetření k určení rozsahu rakoviny.

Dodatečné testy by mohly zahrnovat zobrazovací testy, aby vyzkoušely blízké lymfatické uzliny na příznaky rakoviny nebo vytvoření postupu pro odstranění blízké lymfatické uzliny a otestovat jej příznaky rakoviny (sentinelové biopsie lymfatických uzlin).

Lékaři používají římskými číslicemi I až IV uvést stadium rakovina je. I rakoviny Stage jsou malé a omezené na oblasti, kde začala. Etapa IV ukazuje, pokročilé rakoviny, která se rozšířila do dalších částí těla.

stádium rakoviny kůže pomáhá určit, které možnosti léčby bude nejúčinnější.

Většina kožních zhoubných nádorů lze zamezit. Chcete-li chránit sami, postupujte podle následujících tipů pro prevenci rakoviny kůže

Vyhněte se na slunci během poledne. Pro mnoho lidí v Severní Americe, sluneční paprsky jsou nejsilnější mezi asi 10 hod a 4 hod Schedule outdoorové aktivity pro jiné časech během dne, a to iv zimě, nebo když je obloha zakalená.

Vy absorbovat UV záření po celý rok, a mraky nabízejí malou ochranu před škodlivým zářením. Vyhnout slunce v celé své nejsilnější vám pomůže vyhnout se spáleniny a suntans, které způsobují poškození kůže a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Slunci nahromaděné v průběhu času může také způsobit rakovinu kůže.

Nosit opalovací krém po celý rok. Opalovací krémy nejsou vyfiltrovat všechny škodlivé UV záření, zejména záření, které může vést k melanomu. Ale oni hrají významnou roli v celkovém programu ochrany slunko.

Použijte široké spektrum opalovací krém s SPF alespoň 15. Použít opalovací krém velkoryse, a znovu každé dvě hodiny – nebo i častěji, pokud jste plavání nebo pocení. Použijte dostatečné množství opalovacího krému na všechny exponované kůži, včetně vašich rtů, konečky uší a hřbety rukou a krku.

Nosit osobní ochranný oděv. Opalovací krémy neposkytují úplnou ochranu před UV zářením. Takže pokrytí pokožku tmavé, hustě tkané oblečení, které pokrývá vaše ruce a nohy, a širák, která poskytuje větší ochranu než baseballovou čepici nebo hledí dělá.

Některé společnosti také prodávají fotoprotektivní oblečení. Dermatolog může doporučit vhodnou značku.

Nezapomeňte na sluneční brýle. Podívejte se na ty, které blokují oba typy UV záření – UVA a UVB paprsků.

Dávejte pozor na sluneční-senzibilizující léky. Některé společné předpis a over-the-counter léky, včetně antibiotik, může vaše pokožka citlivější na sluneční světlo.

Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka o vedlejších účincích nějaké léky, které užíváte. Pokud se tím zvýší vaši citlivost vůči slunečnímu záření, přijmout zvláštní opatření, aby zůstali na slunce s cílem chránit kůži.

Zkontrolujte, zda vaše pleť pravidelně hlásit změny svého lékaře. Prověří vaše pleť často u nových kožních výrůstků nebo změny v existujících mateřská znaménka, pihy, hrboly a mateřská znaménka.

S pomocí zrcadel, zkontrolujte obličej, krk, uši a vlasovou pokožku. Prověří váš hrudník a trup, a vrcholy a spodky paží a rukou. Prozkoumat přední i zadní část nohy a chodidla, včetně podešví a mezery mezi prsty na nohou. Také zkontrolujte genitální oblasti a mezi hýždě.

navštivte svého lékaře

Stanovení rozsahu rakoviny kůže