pseudodny: krystaly, léčba, bolest, symptomy, artritidy

Pseudodny je forma artritidy, která způsobuje bolest, ztuhlost, citlivost, zarudnutí, teplo, a otoky v některých kloubů. To může ovlivnit jednu nebo více kloubů najednou.

Výsledky pseudodny z abnormální tvorbou pyrofosforečnanu vápenatého (CPP) krystalů v chrupavce (výplňového materiálu mezi kostmi), který je později následuje uvolnění krystalů do kloubní tekutiny. Když jsou krystaly CPP uvolní do spoje, mohou způsobit náhlý záchvat artritidy, podobně jako dny.

Příčinou abnormálních ložisek CPP krystalů v chrupavce je neznámá. Které mohou tvořit v důsledku abnormálních buněk v chrupavce, nebo mohou být produkovány jako výsledek jiného onemocnění, které poškozuje chrupavky. CPP krystaly mohou být propuštěn z chrupavky během náhlého onemocnění kloubů, zranění nebo chirurgie. Abnormální tvorba CPP krystalů může také být dědičná vlastnost.

Příznaky pseudodny jsou podobné jako u jiných onemocnění, zejména dna, což je způsobeno nahromaděním kyseliny močové. Ale také ty, které napodobují revmatoidní artritidy nebo osteoartritidy. symptomy zahrnují

Méně často, pseudodny může způsobit trvalé otoky, teplo a bolest v několika kloubů a může dokonce napodobovat revmatoidní artritida.

Většina příznaky pseudodny odezní během pěti až 12 dní, a to i bez léčby.

Pseudodny postihuje muže i ženy. Stejně jako dnou, pseudodny se vyskytuje častěji u lidí ve věku nad 60. Lidé, kteří trpí onemocněním štítné žlázy, selhání ledvin, nebo poruch, které ovlivňují vápník, fosfor, železo nebo metabolismus jsou vystaveni zvýšenému riziku pro pseudodny.

Pseudodny také je obyčejně viděn u lidí, kteří mají osteoartrózy. “Útoky” osteoartrózy spojené s bolestí, otok a zarudnutí kloubu může být ve skutečnosti kvůli pseudodny.

Je neobvyklé, aby mladým lidem rozvíjet pseudodny.