Prevence rakoviny prostaty (pdqто): prevence [] -prostate prevence rakoviny

Vyhnout rizikové faktory a zvýšit ochranné faktory mohou pomoci předejít rakovině.

Neexistuje žádný důkaz, že můžete zabránit vzniku rakoviny prostaty. Ale můžete být schopni snížit riziko; Dieta, která pomáhá udržet si zdravou váhu může snížit riziko pro prostatecancer. Rak Society doporučit; Omezující high-tučná jídla; Řezání zpět na červené maso, a to zejména zpracované maso jako jsou párky v rohlíku, Bologna, a některé oběda masa; Jíst pět nebo více porcí ovoce a zeleniny každý da; Zdravé volby potravin patří chléb, obiloviny, rýži, těstoviny a fazole …

Tyto rizikové faktory mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny prostaty

Stáří

Rakovina prostaty je zřídka u mužů ve věku do 50 let. Pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty zvyšuje jako muži s přibývajícím věkem.

Rodinná anamnéza rakoviny prostaty

Muž, jehož otec, bratr nebo syn má rakovinu prostaty má vyšší než průměrné riziko vzniku rakoviny prostaty.

Rasa

Rakovina prostaty se vyskytuje častěji u afrických-mužů než u bělochů. Afričan-mužů s rakovinou prostaty mají vyšší pravděpodobnost úmrtí na tuto nemoc než bílých mužů s rakovinou prostaty.

hormony

Prostata potřebuje mužské hormony pracovat tak, jak by mělo. Hlavní mužský pohlavní hormon testosteron. Testosteron pomáhá tělu vytvořit a udržovat mužské vlastnosti sex.

Testosteron se změní na dihydrotestosteron (DHT), enzymem v těle. DHT je důležitý pro normální růst prostaty, ale může také způsobit prostatu získat větší a může hrát roli v rozvoji rakoviny prostaty.

vitamin E

Selen a vitamín E Cancer Prevention Trial (SELECT) zjistili, že vitamin E užívaný samostatně zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Riziko pokračoval i poté, co se muži přestali užívat vitamin E.

Kyselina listová

Kyselina listová je druh vitamínu B, která se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, jako jsou zeleniny, fazole a pomerančový džus. Kyselina listová je umělá forma kyseliny listové, která se nachází v vitamínové doplňky a obohacené potraviny, jako jsou například celozrnné pečivo a cereálie. 10-leté studie ukázala, že riziko vzniku rakoviny prostaty byla zvýšena u mužů, kteří se 1 miligram (mg) doplňky kyseliny listové. Nicméně riziko rakoviny prostaty byla nižší u mužů, kteří měli dostatečné množství kyseliny listové v jejich stravě.