jaké jsou příznaky a symptomy perniciózní anémie?

Nedostatek vitaminu B12 (vitamin B12) způsobuje příznaky zhoubné anémie. Bez dostatečného množství vitamínu B12, může vaše tělo není vytvářet dostatek zdravých červených krvinek, což způsobuje anémii.

Některé z těchto příznaků a symptomů perniciózní anémie platí pro všechny typy anémie. Jiné znaky a symptomy jsou specifické pro nedostatku vitaminu B12.

Nejčastějším příznakem všech typů anémie je únava (únava). Únava dochází, protože vaše tělo nemá dostatek červených krvinek přenášet kyslík jeho různým částem.

Známky a příznaky anémie

Nízký počet červených krvinek může také způsobit dušnost, závratě, bolesti hlavy, chlad ve svých rukou a nohou, bledá nebo nažloutlá kůže a bolest na hrudi.

Příznaky a symptomy Vitamin B12

Nedostatek červených krvinek také znamená, že vaše srdce musí více snažit, aby pohybovat okysličenou krev do těla. To může vést k nepravidelného srdečního rytmu zvané arytmie (ah-Rith-me-AHS), srdeční šelest, zvětšeného srdce, nebo dokonce selhání srdce.

Nedostatek vitaminu B12 může vést k poškození nervů. To může způsobit brnění a necitlivost v rukou a nohou, svalová slabost a ztrátu reflexů. Také se mohou cítit nejistě, ztratit rovnováhu, a mají problémy s chůzí. Nedostatek vitaminu B12 může způsobit oslabené kosti a může vést k zlomenin kyčle.

Závažný nedostatek vitaminu B12 může způsobit neurologické problémy, jako je zmatenost, demence, deprese a ztráta paměti.

Dalšími příznaky nedostatku vitaminu B12 zahrnovat zažívací trakt. Tyto příznaky patří nevolnost (pocit nevolnosti od žaludku) a zvracení, pálení žáhy, nadýmání a plynu, zácpa nebo průjem, ztráta chuti k jídlu a úbytek na váze. Zvětšením jater je další symptom.

Hladká, hustá, červený jazyk je také znamením nedostatku vitaminu B12 a perniciózní anémie.

Kojenci, kteří mají nedostatek vitaminu B12 může mít špatné reflexy ani neobvyklé pohyby, jako je třes obličeje. Mohou mít problémy krmení z důvodu jazyka a krku problémy. Také může být podrážděný. Pokud je nedostatek vitaminu B12 není léčena, tyto děti mohou mít trvalé problémy růstu.